Ako spoznať, že má auto stočený tachometer – AUDI

Stočené kilometre pri vozidlách AUDI so systémom MMI 2G / MMI 2G HIGH

Je to taká tradícia, že vozidlo s viac ako 200 tisíc kilometrami na tachometri, je nepredajné. A tak nech je vek vozidla 15 rokov alebo 4 roky, väčšinou má obľúbený nájazd medzi 150 až 180 tisíc kilometrami.

Predajca autá má vždy pripravenú nejakú peknú historku o tom, že babička / dedko jazdili len k lesu, k vozidlu je vyšperkovaná servisná knižka, kde všetko sedí na chlp. Skutočný nájazd kilometrov sa však pohybuje niekde úplne inde. Zo štatistík môžeme potvrdiť, že 85% predávaných vozidiel má stočený tachometer.

Dnes sa pozrieme na to, ako zistiť skutočný stav kilometrov pri vozidlách AUDI, ktoré je vybavené systémom MMI 2G / MMI 2G HIGH.

Vozidlá Audi zaznamenávajú skutočný nájazd kilometrov aj pomocou tzv. Motohodín v systéme MMI. Ak sa vykonáva optimalizácia – stočení kilometrov, spravidla sa vykonáva iba v ukazovateli. Tí „lepšia“ vykonáva úpravu aj v automatickej prevodovke a abs, kde sú tieto dáta tiež uložená. Avšak vykonať úpravu v systéme MMI je veľmi zložité a v 99% prípadov tieto hodnoty nikto neupravuje.

Pozrime sa teda, ako možno zistiť skutočný nájazd kilometrov u Audi.

Pripravili sme pre Vás návod:

1. Otočíme kľúčikom do polohy na kontakt – aby sa rozsvietila palubná doska (obr.1)

audi-obr1

2. Pridržíme súčasne tlačidlo SETUP a RETURN = zobrazia sa skryté menu (obr.2)

audi-obr2

3. Zvolíme funkciu „parameter“ – tlačidlo vľavo dole (obr.3)

audi-obr3

4. Vyhľadáme v ponuke riadok s názvom OperTime: napr. 5840: 59 h (obr.4)

audi-obr4

5. Na kalkulačke napíšeme celé číslo, teda: 5840 a vydelíme ho 1.5

6. Teraz na MaxiDOT v režime „2“ zistíme priemernú rýchlosť vozidla: napr. 32km / h (obr.5)

audi-obr5

7. Výsledok z bodu 5 vynásobíme priemernou rýchlosťou a dostaneme výsledok, koľko kilometrov má vozidlo celkom najazdilo

Takto je možné veľmi jednoducho a hlavne rýchlo zistiť, či má vozidlo stočené kilometre a či niekto optimalizoval skutočný stav.

Tento výsledok je počítaný podľa motohodín, však rozdiel oproti hodnote na prístrojovej doske by sa nemal o mnoho líšiť. Ak teda výsledok bude veľmi odlišný od hodnoty, ktorá svieti na palubnej doske, je určite dobré spozornieť. Takéto vozidlo bolo pravdepodobne optimalizované a má stočené kilometre.

Dúfame, že vám tento návod pomôže pri kúpe auta a prajeme veľa kilometrov bez nehôd!

Team Quantum Tuning – ten pravý chiptuning!